معرفی

جایزه دکتر شفیعی‌ها

توضیحات

محمدهادی شفیعی ها در اواخر سال ۱۲۹۸ خورشیدی در قزوین به دنیا آمد و در اسفندماه ۱۳۸۵ دار فانی را ترک نمود. تحصیلات مکتبخانه‌ای، دبستانی و دبیرستانی را در زادگاه خود به اتمام رسانید و در سال ۱۳۱۸ به دریافت دیپلم ریاضی نایل گردید. در همان سال در دانشسرای عالی تهران (رشته ریاضیات) ثبت نام کرد و پس از دریافت لیسانس، برای تدریس در دبیرس...


موجودی

0 ریال

یاریگران


گزارش


* مقادیر به میلیون تومان می‌باشد.

۱۴۰۱/۱۱/۰۳

محمدهادی شفیعی ها در اواخر سال ۱۲۹۸ خورشیدی در قزوین به دنیا آمد و در اسفندماه ۱۳۸۵ دار فانی را ترک نمود. تحصیلات مکتبخانه‌ای، دبستانی و دبیرستانی را در زادگاه خود به اتمام رسانید و در سال ۱۳۱۸ به دریافت دیپلم ریاضی نایل گردید. در همان سال در دانشسرای عالی تهران (رشته ریاضیات) ثبت نام کرد و پس از دریافت لیسانس، برای تدریس در دبیرستانها، به اهواز اعزام شد (سال ۱۳۲۱). پس از دو سال تدریس در دبیرستان شاهپور و دانشسراهای دخترانه و پسرانه اهواز، به سرپرستی اداره آموزش و پرورش مسجد سلیمان و سپس سرپرستی آموزش و پرورش قم منصوب گردید. در سال ۱۳۲۶ به تهران منتقل و دبیری ریاضیات دبیرستانهای البرز، مروی، شاهدخت و قریب را عهده‌دار شد.

او در سال ۱۳۳۴ به دانشکده فنی دانشگاه تهران منتقل و به تدریس پرداخت. در سال ۱۳۳۹ برای ادامه تحصیل به دانشگاه کمبریج انگلستان اعزام شد و پس از مراجعت، در دانشگاه‌های آریامهر (صنعتی شریف)، تهران، پلی تکنیک (امیر کبیر)، دانشگاه ملی (شهید بهشتی) و پست و تلگراف به تدریس ادامه داد. البته کار رسمی نامبرده در تمام سالهای اشتغال، در دانشکده فنی دانشگاه تهران بوده است. چندین دوره مسوول برگزاری امتحانات ورودی دانشکده فنی دانشگاه تهران بود و مدتی نیز معاون آموزشی و پژوهشی آن دانشکده بود.

دکتر شفیعیها در فروردین ۱۳۶۱، به تقاضای خود باز نشسته شد و از آن تاریخ تا بهمن ماه ۱۳۸۵ در مرکز نشر دانشگاهی در مقام ویراستاری و سرپرستی بخش ریاضی مشغول به کار بود. نامبرده متجاوز از ۵۰ جلد کتابهای ریاضی دانشگاهی را که توسط استادان دانشگاه‌های کشور تألیف یا ترجمه شده است، ویرایش کرده است.

او با زبانهای فرانسوی، انگلیسی، روسی و اندکی آلمانی آشنایی داشت. علایق و سرگرمی‌های او کوهنوردی، اسکی، شنا و موسیقی بود. در کوهنوردی قسمت اعظم کوه‌های ایران را مانند: دماوند، دنا، سهند و سبلان، تخت سلیمان و زردکوه بختیاری زیر پا گذاشته بود. شناگری ورزیده بود و در عبور از کانال مانش با شنا شرکت کرده بود.

جایزه دکتر شفیعیها که توسط انجمن ریاضی ایران تاسیس شده است هر دو سال یک بار به یکی از ریاضیدانان کشور که عمری را در تلاش بی وقفه و خدمت به جامعه ریاضی کشور در مسیر تالیف، ترجمه و ویراستاری متون ریاضی سپری کرده است، در زمان برگزاری کنفرانس ریاضی سالانه کشور اهدا می‌شود. بنیاد حامیان دانشکده فنی از حامیان تشکیل صندوق جایزه نزد انجمن ریاضی ایران بوده است.